Podzimní nemoci pejsků

28.09.2014 12:48

Podzimní trápení pro pejsky a nejčastější nemoci

 

Říkáte si, že nástrahy léta jsou za námi a do zimních mrazů daleko? Pak jste na omylu. Ani podzim psy nešetří.

Jen co se trochu ochladilo, začínají se čekárny ordinací plnit pacienty s virózami či nachlazením. A nejen ty „lidské pacienty“. Plné ruce práce mají i veterináři.

 

Nachlazení psa

Již zmíněné nachlazení bývá nedílnou součásti podzimních měsíců. V tuto dobu se psi musejí vypořádat s deštěm, ochlazením a mnohdy i s přízemními mrazíky. Viróza u zvířat probíhá téměř stejně jako u lidí. Hlavními projevy jsou kašel, rýma, teplota. Obvykle se psovi podává sirup na zmírnění kašle, vitamíny a v těžších případech antibiotika.

Klíšťata a blechy u psa

Jestli jste si mysleli, že na podzim budete mít od těchto parazitů konečně klid, tak nebudete. Stále tedy používejte antiparazitální přípravky, ať už šampony, spreje, spot on či obojky napuštěné repelentní látkou. Klíšťata a blechy přenášejí nebezpečné nemoci. Nejen lymskou boreliózu, ale pes se může nakazit i klíštěcí paralýzou, která způsobuje ochrnutí. Hrozí i ehrlichióza, která napadá imunitu.

Osiny u psa

Malinká semínka trávy způsobují velké nepříjemnosti. Zapíchnou se a zalézají hodně hluboko. Zvíře je neklidné, drbe se, vykusuje si kůži. Postižené místo bývá bolestivě zánětlivé. V uchu můžou osinky dokonce proděravět bubínek, v oku šeredně dráždí rohovku. Bolestivě se taky zapíchávají do meziprstí. Pomáhá když tlapku namažeme Višněvského balzámem a jemně obvážete obvazem. Ten osinu dokáže vytáhnout.

 

Hot-spot u psa

V překladu znamená „horké místo“. Jinými slovy akutní zánět kůže. Stačí, že se pes vyválí ve špinavé kaluži. Postižené místo svědí, pes má tendenci si ránu rozškrábat, a ta začne mokvat. Zánět je třeba včas řešit. Léčba je dlouhodobá, trvá i několik týdnů. Veterináři na ni předepisují antibiotika.

Artróza u psa

Ochlazení zhoršuje chronické potíže, bolesti kloubů a také artrózu. pes začne kulhat, špatně vstává. Preventivně mu podávejte léky podporující regeneraci chrupavky. Při bolestech lékaři indikují analgetika.

Svilušky u psa

Miniaturní larvy útočí na konci léta a na začátku podzimu. V listopadu zalézají do půdy. Psovi se drží okolo čenichu, oči, uší, pod krkem, pod ocasem či na nohou. Do kůže vpouštějí agresivní sliny, které narušují tkáň pod rankou způsobenou kousnutím. Postižené místo zarudne, tvoří se na něm velmi svědivé puchýřky.

Kloši u psa

Kloši jelennímu se někdy nesprávně říká létající klíště. V lesích nalétává na psy i na lidi. Když vás pokouše, zřejmě to ani neucítíte. reakce se dostaví po dvou třech dnech. Kůže svědí, pálí a zbarví se dočervena.

 

Zpět